Szimpla Kert, Kazinczy u. 14, Budapešť

Ve starých domech mladý duch

5. ledna 2018Magická místa v centrálních částech měst, kde se mísí moderní kulturní život s atmosférou opuštěných továrních a činžovních prostor dávno odsouzených k demolici. Přesně tak bych definovala ruin puby. Rozlehlé místnosti s vysokými stropy, oprýskaná, opadávající omítka, betonové podlahy či staré koberce, obrazy z vetešnictví, dávno zapomenuté tituly knih a v neposlední řadě dadaistický retro nábytek  co kus, to originál. Každá z těchto zachráněných budov je z hlediska své historie i účelu, pro který byla postavena, naprostým unikátem a má jedinečnou atmosféru. V Praze mám už dlouhou dobu několik nejoblíbenějších ruin kaváren, kam se pravidelně chodím inspirovat, bavit a dopovat skvělou kávou. Jsou to pro mě místa, kde relaxuji, posiluji svou pracovní morálku i tvůrčího ducha. Přítomnost ostatních home office "povalečů" soustředících se na své projekty, ve spojení s daným interiérem či exteriérem, mě osobně do velké míry motivuje cokoli tvořit. Přiznám se ale, že význam spojení slov ruin pub jsem v nejryzejší podobě zachytila až během jednoho z deštivých dnů, které jsme strávili v Budapešti. Chladné podzimní počasí nás totiž zavedlo až do srdce Szimpla Kert /Jednoduché zahrady/, jež je mnoha lidmi právem označována jako nejmagičtější místo v celém městě.

Počátky fenoménu budapešťských ruin pubů sahají do roku 2001, kdy vnikla právě ona výše zmíněná Szimpla Kert. Od první chvíle se těší velké popularitě a jejich počet se neustále rozrůstá. Dnes mají tak silnou tradici, že se staly centrem veškerého zdejšího kulturního života a oblibu si získávají také ve všech dalších větších městech světa. Zajímavé je, že ruin puby se v Budapešti často stěhují na nová místa. Jejich působiště jsou totiž co do své existence naprosto nepředvídatelná. Mnohdy se některé z nich na pár let uzavřou a poté se nečekaně otevřou v docela jiných prostorech či částech města.

Kromě toho, že slouží jako bary a kavárny, jejich součástí je také pravidelný program zaměřený na divadelní představení, filmové kluby, letní kina, koncerty, výstavy i workshopy. Ruin puby nefungují na principu franchizingu. Neexistují pro ně žádná předem stanovená pravidla, normy ani postupy, jak je tvořit. Každý z prostorů má jedinečný styl a atmosféru, jež jsou základem pro naprostou autonomii, co se týče jejich fungování i designu. Díky tomuto apelu na autentičnost si můžete v Szipmla Kert vychutnávat kávu ve starém trabantu, v Instant se procházet labyrintem chodeb činžovního domu a v Kartem popíjet vychlazenou dvanáctku uprostřed socialistické pivní zahrádky z osmdesátých let.

V Budapešti se dnes nachází celkem 21 ruin pubů, přičemž Szimpla Kert je nejstarším z nich. Jakmile pocítíte atmosféru tohoto místa na vlastní kůži, okamžitě pochopíte, proč patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější lokality v celé Budapešti. Místními obyvateli i návštěvníky ze všech koutů světa je Szimpla Kert považována za kultovní místo se silným geniem loci. Najdete ji na adrese Kazinczy utca 14 a tuto ulici rozhodně neváhejte prozkoumat celou. Její součástí je totiž mimo jiné i nápadně barevná street food ulice s celou řadou tradičních i světových jídel a půvabný Szimpla design shop, ve kterém najdete snad úplně všechno, co právě (ne)potřebujete. Szimpla Kert se nachází v jednom z obrovských činžovních domů a uvnitř vás čeká nejenom rozlehlý vnitroblok plný květin, žárovek a barevných laviček, ale také spleť chodeb, schodišť a místností, přičemž každá z těchto částí domu je úplně jiná. Jinak prostorná, jinak barevná, jinak vybavená. Některé z nich jsou vzdušné a celé prosklené, jiné bez oken a záhadně tmavé, některé jsou útulné jako dětský pokojíček, jiné zcela chladné, betonové, prázdné. Jsem přesvědčená o tom, že i Alenku, která se právě vrátila z říše divů, by návštěva Szimpla Kert posadila na zadek, stejně jako mě :) A pevně doufám, že takto kreativně zachráněných budov, které místo demolice mohou ještě pár let sloužit k tomu, aby se v nich lidé rádi setkávali a tvořili, bude v našich městech jenom přibývat...


S láskou, MIA

Join the conversation!

 1. O týchto Ruin Puboch počujem prvýkrát! Naozaj som netušila, že aj niečo také existuje, no neostáva ma nič iné, len si to zapísať do svojho Bucket Listu, pretože ma to veľmi oslovilo.
  Ďakujem, že si mi pomocou tohto článku ukázala niečo nové o čom som nemala ani potuchy.

  Pseudoumelec zo pseudoumelec.wordpress.com

  OdpovědětVymazat
 2. Veľmi pekné fotky a super článok :))
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 3. Když jsme byli v Budapešti, procházeli jsme kolem, bohužel bylo deset hodin dopoledne a pochopitelně bylo zavřeno, pak už naše kroky směřovaly jinam. Každopádně dostat se dovnitř musí být zážitek! Stačilo mi, když jsme procházeli kolem, už jenom to okolí působilo úžasně. Obrovský barvený rozcestník s nápisy jako "youtube disco" nebo opřená barevná retro kola... no, nádhera! :)

  http://ohnempolibena.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. To vypadá skvěle! Až mi naskočila husina :D :) Do Budapeště se chystáme, tak doufám, že si na ruin puby vzpomenu a nějaký navštívíme :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
 5. jezis to je pekny! a zajimavy to jsem vubec nevedela. v budapesti jsem jeste nebyla, tak treba jednou. mmch ty fotky jsou hodne super a povedene!

  OdpovědětVymazat

© M I A. Design by FCD.